May04

Zengin Yakıt Karışımı Hatası Nedir? Çözümü Nedir? (2023)

Zengin yakıt karışımı hatası araç sürücülerinin endişelenmesine neden olabilir. Zengin yakıt karışımı hatası aracın hava ile yakıt oranının normal seviyede daha çok olduğu anlamına gelir. Zengin yakıt karışımı hatası P0172 olarak adlandırılmaktadır. Her sağlıklı aracın ilerlemesi söz konusu olduğundan belirli hava ve yakıt karışım seviyeleri bulunur. Bu oranlar her zaman aynı kalmaz. Aracın performansı ve yakıt tüketimi dinamiktir. Çevresel etkenlere göre değişiklik gösterir. Oksijen ya da diğer adıyla lambda sensörü adı verilen sistemler sayesinde zengin hava yakıt karışım hatalarını tespit edebilirsiniz.

Zengin Yakıt Karışımı Hatası Neden Olur?

Zengin yakıt karışımı hatası nedenlerini tespit ederseniz bu hatalardan kendinizi koruyabilirsiniz. Bu nedenler en sık karşımıza çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

Her zaman zengin yakıt karışımının nedenlerini tespit etmek mümkün olmayabilir.

Zengin Yakıt Karışımı Hatası Belirtileri Nelerdir?

Zengin yakıt karışımı hatası belirtileri şu şekilde karşımıza çıkabilir:

Zengin Yakıt Karışımı Hatası için Çözüm Nedir?

Zengin yakıt karışımı hatası çözümü için ilk olarak bu soruna neyin neden olduğunu tespit etmek gerekir. Hatayı veren nedene göre çözüm yolu izlemek mantıklı olur. Eğer böyle bir hata ile karşı karşıya iseniz, araçlarda hava seviyesinin normalden fazla olduğunu görürsünüz. Aracınızda P0171 kodlu bir hata göreceksiniz. Böyle bir durumda problemi çözmek için mutlaka bir servise götürmeniz gerekir. Araç servisleri size gerekli teknik çözümü sunacaktır. Götürdüğünüz servisin bilgili ve tecrübeli olması daha kaliteli hizmet almanızı sağlar.

Fakir Yakıt Karışım Nedir?

Fakir yakıt karışım bize hava yakıt karışım oranlarında bir dengesizlik olduğunu gösterir. Hava karışımının yakıt oranı ile iyi ayarlanamadığı durumlarda fakir yakıt karışımından bahsetmek mümkün. Fakir yakıt karışımı olduğu zaman aracınız zarar görür. Bu zararlar arasında:

Fakir Yakıt Karışım Oranı Nasıl Hesaplanır?

Fakir yakıt karışım oranının hesaplanması için formül kullanılır. İlk olarak hesaplanma yapılması için hava ile yakıt oranının tespit edilmesi gerekir. Hava ve yakıt oranı hava miktarı ile yakıt oranın elde edilmesi ile hesaplanmaktadır. Bu bize lambda oranını verir. İdeal oran 1 olarak hesaplanmıştır. Eğer yaptığınız hesaplanma sonrasında 1’den büyük bir sayı elde ediyorsanız, aracınızda fakir karışım vardır. Hesaplama yaparken stokiyometrik oranı 14, 7 olarak kabul edilir. Bu sabit orandır.

Yakıt miktarının 0,5 kg olduğunu farz edelim. Hava miktarı da 14 kg olsun. Bu durumda hava yakıt oranı; 14 ile 0,5’in bölünmesinden elde edilen 28 olacaktır. Lambda oranı ise 28’in 14,7’ bölünmesi ile elde edilen 1,90 olacaktır. Görüldüğü üzere lambda oranı ideal oranından oldukça uzaktır.

Bu durumda zengin karışım oranının varlığından söz edilebilir. Yani hava az ve yakıt fazladır. İnsanlar bu durumun genellikle olumlu olduğu gibi yanlış bir kanıya sahiptir. Oysa ki araçların sağlıklı ilerlemesi için belirli miktarda yağa ve havaya ihtiyacı vardır. Bundan fazlası araç için zararlı olmaya başlar. Araçta performans düşüşleri görülmeye başlar.

Zengin yakıt karışımı hatası neden oluşur?

Zengin yakıt karışımı hatası, genellikle aracın hava-yakıt karışımını düzenleyen sensörlerde bir sorun olması veya motorun beslenme sisteminde bir tıkanıklık olması nedeniyle oluşabilir.

Zengin yakıt karışımı hatası nasıl teşhis edilir?

Zengin yakıt karışımı hatası, genellikle aracın performansındaki düşüş, gaz pedalına tepki vermemesi, düzensiz çalışma veya egzozdan siyah duman çıkması gibi belirtilerle teşhis edilebilir. Ancak kesin teşhis için bir arıza tespit cihazı kullanmak gerekebilir.

Zengin yakıt karışımı hatası aracın performansını nasıl etkiler?

Zengin yakıt karışımı hatası, aracın performansını düşürebilir ve gaz pedalına tepki vermemesi veya düzensiz çalışma gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca yakıt tüketiminde artışa ve egzozdan siyah duman çıkmasına da neden olabilir.

çalıklar oto

araç çalıklar oto
Araç Boya Koruma
boyasız göcük düzeltme
Boyasız Göçük Düzeltme
jant çalıklar otomotiv
CNC Jant

müşterilerimizin ihtiyaçlarına
uygun çözümler
sunmaktayız.

Mikron Boya - Footer Galeri
Mikron Boya
Oto Kaporta - Footer Galeri
Oto Kaporta Boya
mini onarım
Mini Onarım
Hemen Ara