Haz11

Yurtdışı Sürücü Belgesi İle Türkiye’de Araç Kullanmak 2023

Türkiye’de yurtdışı sürücü belgesi ile araç kullanımı, 1 yıl süre ile sağlanabilmektedir. Yurt dışı sürücü belgesinin, Türkiye’de bulunulan ilk yıl içerisinde kullanımı, kanunen uygun bulunmaktadır. Bir yılı aşan sürede ise yurtdışı ehliyetinin, Türk ehliyetine çevrilmesi gerekmektedir. Türk ehliyetine çevirme işlemi ile araç kullanımına devam edilmektedir. Özellikle, Türkiye’ye kesin dönüş sağlayan kişiler, çevirme işlemini gerçekleşmelidir. Sahip olunan, yurtdışı sürücü belgesi hakkında işlem talepleri ve çevirme işlemi Trafik Tescil Kuruluşu’na yapılmaktadır. Talep için gerekli evraklar ve izlenecek aşamalar, alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

Yurtdışı Sürücü Belgesi Kullanım Şartları 

Yurtdışı sürücü belgesi kullanım koşulları arasında, Türkiye’de en çok 1 sene süre ile kalmak yer almaktadır. Bir seneyi aşan ziyaretlerde, yurtdışı sürücü belgesi kullanılamamaktadır. Temelli dönüş yapan veya ziyareti seneyi aşan kişiler, Türk ehliyetine geçiş yapmalıdır. Yurtdışı sürücü belgesi kullanım şartları, şu şekilde sıralanmaktadır:

Bu şartlar sağlanarak, trafikte yurtdışı sürücü belgesi kullanılabilmektedir. Sürücü belgesinin, yurt dışı ülkesi tarafından Türkçeye çevrilmiş hali, kişinin yanında olmalıdır. Trafik ile ilgili denetimlerde, tercüme edilmiş sürücü belgesinin iletimi sağlamalıdır. Bir yılı aşacak olan ziyaretlerde, yurtdışı sürücü belgesinin Türk ehliyetine çevrilmesi talep edilmektedir. Çevirme işlemi için başvuru, Trafik Tescil Kuruluşu’na yapılmaktadır. Başvuru için izlenecek aşamalar ve gerekli evraklar Hakkında bilgiler, alt başlıklarda yer almaktadır.

Yurtdışı Sürücü Belgesi Hakkında Yasal Mevzuatlar

Yurtdışı sürücü belgesi yasal konular, devlet tarafından belirlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yurtdışı sürücü belgesi kullanımı için yıl süre tanımaktadır. Bu sürenin aşılması ile Türk ehliyetine çevirme işlemi sağlamalıdır. Bu işlem için yurtdışı sürücü belgesinin Türkçe tercümesine sahip olunması gerekmektedir. Türkçe tercümesi sağlanan yurtdışı sürücü belgesi, noter onaylı olmalıdır. Yasal olarak, cezai işlem uygulanmaması için Trafik Tescil Kuruluşuna gidilip, Türk ehliyetine çevirme işlemi için başvuru yapılmaktadır. Başvurunun bir yıl içerisinde yapılmaması halinde, cezai işlemler uygulanmaktadır.

Yurtdışı Sürücü Belgesini Türk Ehliyetine Çevirme 

Yurtdışı sürücü belgesini Türk ehliyetine dönüştürme işlemi için Trafik Tescil Kuruluşu’na başvuru yapılmalıdır. Başvuru sırasında gerekli evraklar, eksizsiz olarak teslim edilmelidir. Başvuru için izlenecek aşamalar, şu şekilde sıralanmaktadır:

Bu aşamaların tamamlanması ile türk ehliyeti kullanımına geçiş yapılmaktadır. Özellikle, Türkiye’ye temelli dönüş yapan kişiler, türk ehliyetine geçiş sağlamaktadır. Bir yılı aşan ziyaretler için de yasal mevzuat gereği, türk ehliyetine geçiş yapılmaktadır. Başvuru sırasında istenilen evraklar hakkında detaylı bilgi, alt başlıktan öğrenilebilmektedir.

Yurtdışı Sürücü Belgesini Türk Ehliyetine Çevirmek İçin Evraklar

Yurtdışı sürücü belgesini Türk ehliyetine çevirme belgeleri, Trafik Tescil Kuruluşu tarafından talep edilmektedir. Başvuru için üst başlık altında işlenen aşamalar, takip edilmektedir. Başvuru sırasında, kurumun talep ettiği evraklar, şu şekilde sıralanmaktadır:

Bu belgelerin, kuruma teslimi ile başvuru gerçekleşmektedir. Başvuru tamamlanması ile yurtdışı sürücü belgesi, Türk ehliyetine çevrilmektedir. Türk ehliyetinin teslimi Trafik Tescil Kuruluşu aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuru için izlenmesi gereken yol, üst başlık içerisinde anlatılmaktadır. Bu aşamalar sırasında evraklar, eksizsiz teslim edilmelidir.

Yabancı bir ülkede edindiğim sürücü belgesi ile Türkiye'de araç kullanabilir miyim?

Evet, Türkiye sürücü belgenizi tanıyor. Ancak, belgenizin geçerli olduğundan emin olmak için, Türkiye'deki ilgili makamlara başvurmanız gerekmektedir.

Yurtdışındaki ehliyetimi nerelere başvurarak Türk ehliyetine dönüştürebilirim?

Yurtdışındaki ehliyetinizi Türk ehliyetine çevirmek için, Türkiye'deki ilgili trafik tescil kurumlarına başvurmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında belgeleriniz incelenerek, işlem süreci tamamlanacaktır.

Yurtdışı sürücü belgesiyle ne kadar süre Türkiye'de araç kullanabilirim?

Yurtdışı sürücü belgesiyle Türkiye'de 6 ay boyunca araç kullanabilirsiniz. Ancak bu sürenin sonunda, Türkiye'de kalacak sürenize bağlı olarak, Türk sürücü belgesi almanız gerekmektedir.

çalıklar oto

araç çalıklar oto
Araç Boya Koruma
boyasız göcük düzeltme
Boyasız Göçük Düzeltme
jant çalıklar otomotiv
CNC Jant

müşterilerimizin ihtiyaçlarına
uygun çözümler
sunmaktayız.

Mikron Boya - Footer Galeri
Mikron Boya
Oto Kaporta - Footer Galeri
Oto Kaporta Boya
mini onarım
Mini Onarım
Hemen Ara