May06

Baskı Balata Nedir? Baskı Balata Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Baskı balata ömrü ve değişimi ücreti, kişinin araç kullanım şekli ile doğrudan bağlantılıdır. Aracın özensiz kullanım koşullarına maruz kalması halinde baskı balata ömrü azalmaktadır. Baskı balata sisteminin aldığı hasara bağlı olarak ise değişim ücretleri değişmektedir. Araç firmalarının sunmuş olduğu standart kullanım süresi, 4 yıl olarak belirlenmiştir. Kişi aracını normal koşullar ile kullanır ise baskı balata ömrü 4 yıldır. Araç kullanımında her 4 yılda bir, baskı balata değişimi yapılması gerekmektedir. 60 km’yi aşan araç kullanımlarında da baskı balata değişimi yapılmalıdır. Baskı balata seti değişimi, kullanmış olduğunuz araç modelinin servisleri tarafından yapılmaktadır. Değişim ücretleri, 500 tl’den başlayıp 5000 tl’ye kadar yükselebilmektedir. Baskı balata ömrünün uzatılması, değişim fiyatları gibi ayrıntılı konular ise alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

Baskı Balata Sistemi Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı balata kullanım süresinin bitimi, araçta meydana gelen standart dışı arızalar sonucu anlaşılmaktadır. Araç servislerinin önerilerine göre, baskı balata 4 yılda bir değiştirilmelidir. Bu değişimin yapılmadı araçlarda, baskı balata ömrü tükenmektedir. Ömrü tükenen baskı balata sistemi ise işlevini yerine getiremeyip, araçta standart dışı arızalara sebep vermektedir. Baskı balata ömrünün bittiğini ifade eden arızalar şu şekilde sıralanmaktadır:

Bu arızaların görüldüğü araçlarda, bakı balata sistemi ömrü tükenmiştir. Baskı balata sisteminin değişiminin yapılması gerekmektedir. Ömrü tükenen sistem, araçta diğer arızalarında meydana gelmesine sebep olmaktadır. Aracın motor performansı verimi ve kalkış performansı gibi konuları etkilemektedir. Baskı balata ömrünü uzatmak için yapılacaklar ve değişim fiyatları alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

baski-balata-gorsel

Baskı Balata Ömrünü Kısaltan Etkenler

Baskı balata ömrünü azaltan faktörler, sürü kaynaklı yanlış araç kullanımlarıdır. Baskı balata ömrü standart koşullar içerisinde 4 yıl olup, aracın yanlış kullanımı ile bu süre düşmektedir. Baskı balata ömrünü kısaltan etkenler, şu şekilde sıralanmaktadır:

Araç sürüşünde tercih edilen yanlış teknikler nedeniyle baskı balata sistemi hasar görmektedir. Bu etkenlere ek olarak, baskı balata bakımı veya değişimi 4 senede bir yapılmalıdır. 60 km kullanımı aşmış olan araçlar için ani bir arıza ile karşılaşmamak adına, baskı balata yenilemesi yaptırmaktadır. Uzun ömürlü kullanım sağlanmak isteniyorsa, yenilemeler orijinal parça ile araç servislerinden yaptırılmaktadır. Değişim yerleri hakkında bilgi, alt başlıkta sunulmaktadır.

Baskı Balata Değişimi Nereden Yaptırılır?

Baskı Balata değişim yerleri, iki farklı başlık içerisinde sunulmaktadır. Değişim için gidilebilecek yerler, şu şekilde sıralanmaktadır:

Bu iki yer aracılığı ile değişim baskı balata değişim işlemi yapılabilmektedir. Sanayilerin sunduğu değişim fiyatları, servislerin sunduğu fiyatlardan daha ekonomi seyretmektedir. Orijinal parça kullanımı ve uzun ömürlü kullanım için Aracın kendi servisi tercih edilmektedir. Fiyatlar hakkında bilgi alt başlıkta yer almaktadır.

Baskı Balata Değişimi Ücreti

Baskı balata değişim fiyatı, yenileme işleminin yaptırıldığı yere göre değişmektedir. Değişim oto sanayilerde veya aracın orijinal servislerinde yaptırılabilmektedir. Servislerde yaptırılan baskı balata değişimlerinde daha uzun ömürlü kullanım sağlanmaktadır. Değişim işlemlerinin fiyatları hakkında bilgiler, şu şekilde sıralanmaktadır:

Bu fiyat tutarları üzerinden değişim yaptırmak mümkündür. Baskı balata değişiminde orijinal parça kullanımı, sistemin ömrünü uzatmaktadır. Ani araç arızalarından sürücüleri korumaktadır. Baskı balata değişimde uygun işçilik koşullarından faydalanmak için aracın kendi servisi üzerinden değişim yaptırılabilmektedir. Baskı balata sisteminde oluşan arızanın büyüklüğüne göre fiyat koşulları artmaktadır. Oluşan arıza küçük çaplı bir müdahaleyi gerektiriyor ise, fiyat tutarı da aşağıya çekilebilmektedir.

Baskı balatası değişimi ne kadar sürer?

Baskı balatası değişimi, aracın marka ve modeline, baskı balatasının erişimine göre ve mekanik tarafından yapılacak diğer işlemlere göre değişebilir. Genellikle, ortalama olarak 2-4 saat arasında tamamlanabilir.

Baskı balatası arızası ne zaman fark edilmelidir?

Baskı balatası arızası, aracın kullanımında fark edilen herhangi bir sorunda hemen kontrol edilmelidir. Vites değiştirme işleminde güçlük çekmek, debriyaj pedalında sertleşme veya yüksekliği hissetmek, araçta titreme veya ses gelmesi gibi belirtiler fark edildiğinde, araç en kısa sürede bir mekanik kontrolünden geçirilmelidir. Bu, daha ciddi hasarların önlenmesine yardımcı olabilir ve daha az maliyetli bir tamir işlemine yol açabilir.

Baskı balatası değişim sıklığı nedir?

Baskı balatası değişim sıklığı, aracın kullanım koşullarına, sürüş stiline ve aracın kilometre durumuna bağlı olarak değişebilir. Genellikle, baskı balatasının ömrü ortalama olarak 80.000-120.000 kilometre arasındadır. Ancak bazı durumlarda, özellikle sert sürüş koşullarında veya yanlış debriyaj kullanımı durumunda, baskı balatasının ömrü daha kısa olabilir.

çalıklar oto

araç çalıklar oto
Araç Boya Koruma
boyasız göcük düzeltme
Boyasız Göçük Düzeltme
jant çalıklar otomotiv
CNC Jant

müşterilerimizin ihtiyaçlarına
uygun çözümler
sunmaktayız.

Mikron Boya - Footer Galeri
Mikron Boya
Oto Kaporta - Footer Galeri
Oto Kaporta Boya
mini onarım
Mini Onarım
Hemen Ara