May17

Muafiyetli Kasko Nedir Avantajları Nelerdir?

Muafiyetli kasko hasarın önceden belirlenmiş olan miktarının sigortalı kişi tarafından ödenmesi anlamına gelir. Uygun fiyatlı kasko ürünü mü arıyorsunuz? O halde muafiyetli kasko tam da size göre! Muafiyetli kasko avantajlarının başında kaskonun uyguna gelmesi yer alır. Poliçe düzenlendiği sırada sigortalı olan kişi ve sigorta şirketi arasında anlaşma olur. Sigorta için hesaplama yapıldığı sırada, poliçede bulunan muafiyet oranının düşürülmesi gerekir. Yani her iki taraf da sigorta için ödeme yapmış olur. Normal sigorta işlemlerinde bu durum görülmez.

Muafiyetli Kasko Kimler Tarafından Tercih Edilmelidir?

Muafiyetli kasko tercih edecek kişiler öncesinde mutlaka bazı durumları göz önünde bulundurduğundan emin olmalıdır. İlk olarak aracın şehir içinde ne adar sık kullanıldığı bilinmelidir. Bunun dışında kasko sigortasında teminat olup olmamasına bakılması gerekir. Eğer şehir içinde sık araba kullanan biri iseniz, kaza yapma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Hatta sürüş yapmadığınız zaman aracınız park halinde olsa bile bir aracın size gelip çarpma ihtimali vardır. Trafiğe ne kadar yakınlıkta olduğunu bu nedenle önem taşır.

Muafiyetli Kaskoda Mini Hasar Teminatları

Muafiyetli kasko mini hasar teminatı diğer önemli kavramlardan bir tanesidir. Ufak bir hasar olması halinde, kasko sigortası bozulmadan yapılır. Buna mini onarım teminatı denir. Muafiyetli kasko avantajlarından bir tanesi de budur. Kaskoda muafiyyet olması, hasarın belli bir kısmının sigorta yapan kişi tarafından karşılanması anlamına gelir. Araçta meydana gelen ufak kusurlarda, hasarları ödemek zorunda kalmazsınız. Bu da insanları muafiyet kasko uygulamasına çeker.

Muafiyetli Kaskoda Prosedürlerle Uğraşmak Zorunda Kalmazsınız

Muafiyetli kasko prosedürleri karşılaştırma yapıldığında daha az uğraştırıcıdır. Her ne kadar hasarların belirli bir kısmının kişinin kendisi tarafından ödenecek olması olumsuz bir durummuş gibi algılansa da, bu durumun bir avantajı sigorta şirketlerinin sizin yerinize prosedürleri halletmesidir. Evraklar iletilmesi gereken yerlere iletilir, gelmesi gereken onaylar gelir ve sıra beklemek gibi işlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Birkaç saat bile sürebilen bu işlemler sizin için zahmetli olabilir.

Muafiyetli Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Yine Geçerli Olur

Muafiyetli Kaskoda hazırsızlık indiriminin geçerliliği devam eder. Bu, muafiyetli kaskonun avantajlarından bir tanesidir. Küçük hasar olması halinde kasko sigortası işleme koymayabilir. Bu durum hasarsızlık indirimde yaşanacak kayıpların önüne geçer.

Buna ek olarak kasko poliçelerinin fiyatlarından şikayetçi olmanız gerekmez. Kasko fiyatları bir çok araç sahibi tarafından yüksek olarak görülür. Standart kasko fiyatları ile muafiyetli kasko fiyatları karşılaştırıldığı zaman, aralarında büyük fark bulunur. Muafiyet sigortaları için oranlar yüzde 1 ile 2 arasında değişir. Sigorta yaptıran kişinin her kazada kendi cebinden ödemesi gereken miktar ne kadar artarsa o oranda kasko poliçesi fiyatında düşüş yaşanacaktır.

Muafiyetli Kasko Uygulanması 

Muafiyetli kasko uygulanması için iki farklı yöntemlerden bir tanesi uygulamaya konabilir. Tenzili muafiyet uygulaması sigorta bedelinin ortalama yüzde 2 ile yüzde 5 arasında poliçeden muaf tutulması anlamını taşır. Araçta hasar olduğu zaman bu hasarlarda belirli bir orandan söz edilir. Bu oranlar muafiyetli kasko uygulamasında büyük önem taşır.

Diyelim ki kasko yaptırdınız ve oranı yüzde 2olarak belirlediniz. Bu durumda sigorta bedeli toplam hesaplanır ve sigorta bedelinin yüzde 2’sini geçmeyen kısmı sigortalı kişi tarafından ödenir. Bu oranlar belirlenirken kasko şirketi ile sigortalı kişi bir araya gelir. Konuşulan oranlar mutlaka yazılı olarak poliçede yer alır. Daha sonra bu poliçeye dönülür ve oranlar uygulamaya konulur. Bu sayede sigortalı olan kişi ne ödeyeceğini bilir.

Muafiyetli kasko poliçelerinde hangi hasarlar kapsama dahil değildir?

Muafiyetli kasko poliçelerinde genellikle cam, lastik, jant gibi bazı özel parçaların hasarları, aracın normal kullanımı sonucu oluşan aşınma ve yıpranma, kusurlu tamir veya bakım nedeniyle meydana gelen hasarlar kapsama dahil edilmeyebilir.

Muafiyetli kasko poliçesi ne gibi avantajlar sağlar?

Muafiyetli kasko poliçesi, diğer kasko poliçelerine göre genellikle daha düşük prim ödemesi sağlar. Aracın hasar görmesi durumunda, muafiyet tutarı kadar olan masrafları araç sahibi üstlenirken, geri kalan hasar miktarı sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Muafiyet tutarını kim belirler?

Muafiyet tutarı, poliçeyi düzenleyen sigorta şirketi tarafından belirlenir. Genellikle araç değerine, aracın yaşı ve diğer risk faktörlerine bağlı olarak muafiyet tutarı belirlenir. Araç sahibi, poliçe satın almadan önce muafiyet tutarını belirlemek için sigorta şirketiyle iletişime geçebilir.

çalıklar oto

araç çalıklar oto
Araç Boya Koruma
boyasız göcük düzeltme
Boyasız Göçük Düzeltme
jant çalıklar otomotiv
CNC Jant

müşterilerimizin ihtiyaçlarına
uygun çözümler
sunmaktayız.

Mikron Boya - Footer Galeri
Mikron Boya
Oto Kaporta - Footer Galeri
Oto Kaporta Boya
mini onarım
Mini Onarım
Hemen Ara